Ośrodek Wypoczynkowy "RELAKS" w Solcu Nad Wisłą


Idź do treści

Solec

Solec nad Wisłą - wieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie lipskim, w gminie Solec nad Wisłą.

W latach 1975-1998 miejscowość położona była w województwie radomskim.

Miejscowość jest siedzibą gminy Solec nad Wisłą.

Solec położony jest u ujścia rzeczki Krępianki do Wisły. Jest to miejscowość o wielowiekowej historii - pierwsza wzmianka w 1136 r. Przed 1370 r. Solec uzyskał prawa miejskie, które utracił w 1869 r. Mimo braku praw miejskich, zarówno układ osady (z centralnym rynkiem), liczne zabytki, jak i mentalność mieszkańców sprawiają, że Solec bardziej przypomina miasto niż wieś.





Zabytki

W Solcu znajdują się następujące zabytki sakralne:

Kościół farny pw. Najświętszej Maryi Panny z XIV w., przebudowany w XVI w. Warto zwrócić uwagę na późnorenesansowy ołtarz i barokowy wystrój wnętrz, a także na drzwi - i to zarówno wejściowe z ciekawymi okuciami, jak i metalowe drzwi z boku kościoła prowadzące do zakrystii, poorane pociskami wszystkich chyba wojen ostatnich kilkuset lat. Warto także obejść cały kościół - z murów rozciąga się jedna z ciekawszych panoram - nie tylko na łąki i dolinę Wisły, ale także na znaczny fragment Lubelszczyzny.
Kościół (dawny klasztor) oo. Reformatów z XVII w. - obecnie funkcjonujący jako kościół pomocniczy - odprawiają się tu jedynie msze o godz. 10 w niedziele poza sezonem grzewczym. Do wczesnobarokowego Kościoła wchodzi się przez prostokątny dziedziniec, w którego króżgankach dawniej były stacje Drogi Krzyżowej. Do kościoła przylegają zabudowania przyklasztorne, obecnie w administracji Liceum.
Kościół cmentarny pw. św. Barbary - ciekawy, barokowy kościół składający się z części drewnianej (z XVI w.) oraz części murowanej, dobudowanej w XVIII w., znajdujący się na cmentarzu przy ul. Łoteckiego.

Wśród zabytków niesakralnych na szczególną uwagę zasługują ruiny zamku.

Zamek został wybudowany w XIV w. przez Kazimierza Wielkiego i miał za zadanie strzec przeprawy przez Wisłę. W XV w. zamek został rozbudowany, a w XVI w. gruntownie przebudowany, już jako własność rodziny Zbaraskich.
Zamek uległ zniszczeniu w czasie Potopu Szwedzkiego. W XVIII w. został co prawda odbudowany, ale od tego czasu ulegał stopniowemu zniszczeniu. Obecnie ruiny nie prezentują się okazale - zachowały się jedynie fragmenty murów i wieży narożnej.

Okolice

W pobliżu Solca (Kolonia Raj) znajduje się także kościółek pw. św. Stanisława Biskupa, którego historia sięga wydarzeń z XI w., kiedy to w miejscu, gdzie stoi odbywał się prawdopodobnie sąd nad Piotrawinem. Obecnie odprawiana jest tam tylko jedna msza w roku, w dniu święta św. Stanisława.

Po drugiej stronie Wisły znajduje się miejscowość Piotrawin, zaś w granicach gminy Solec nad Wisłą, przy ujściu rzeki Kamienna popularna wśród wędkarzy wieś Kępa Piotrowińska.


Powrót do treści | Wróć do menu głównego